Zakończenie roku akademickiego w Czarnoborskim UTW

Wycieczka i odkrywanie historycznych ciekawostek Zamku Grodziec, pasjonujący wykład w Krainie Wygasłych Wulkanów i autobus pełen rozśpiewanych studentów UTW. Właśnie tak, Rok Akademicki 2022/2023 zakończył czarnoborski UTW.
Jak mówi Klaudia Kasprzyk – starościna UTW – był to bardzo intensywny rok, pełen naukowych wrażeń, wycieczek i rozmaitych projektów, w tym m.in. „Senioralnej Akademii Kultury” dofinansowanej ze środków WSSE „INVEST PARK”. Były wyjazdy do muzeów, teatrów i moc ciekawych zajęć. Za nami cykl warsztatów z psycholożkami Martyną Sadzawiec i Agatą Kolską-Mazan, które uczyły jak dbać o psychiczny dobrostan. Były też intensywne zajęcia gimnastyczne z fizjoterapeutką – Beatą Przysło, która z kolei zadbała o dobrostan fizyczny studentów. Mijający rok to też niezwykle zajmujące spotkania i wykłady m.in. z prof. Jerzym Detyną – wykładowcą Politechniki Wrocławskiej, Robertem Główczykiem – muzealnikiem i kulturoznawcą, dr Moniką Bisek-Grąz – antropolożką kultury, Marzeną Prokopowicz-Sawicką – absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, czy Markiem Zawadą – dyrektorem DCLU.
Ostatni (w tym semestrze) wykład odbył się 29 czerwca br. w gościnnych progach Gościńca pod Gruszą w Krainie Wygasłych Wulkanów gdzie studenci wysłuchali opowieści o Pawle Edmundzie Strzeleckim.
P.E. Strzelecki znany jest na całym świecie ze swoich podróży, odkryć geograficznych i prac naukowych, jednak jego działania jako jednego z najwybitniejszych europejskich filantropów nie są już tak szeroko znane. Było więc nie tylko o niezwykłych odkryciach i niespełnionej miłości, przez którą zmuszony był do emigracji, ale przede wszystkim o setkach tysięcy, uratowanych od śmierci głodowej irlandzkich dzieci i zasługach Strzeleckiego w walce z wielkim głodem pustoszącym Irlandię w połowie XIX wieku.
O wybitnym podróżniku, naukowcy i filantropie opowiedział Robert Maciąg – pisarz, reportażysta i podróżnik (wykład zorganizowano w ramach zadania „Kto ja? Ja nie napiszę książki?” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury).
Po wykładzie był oczywiście czas na pogawędki, wpisy do indeksów oraz rozdanie Świadectw Ukończenia Roku Akademickiego 2022/2023. W imieniu wójta gminy Czarny Bór, świadectwa studentom wręczyły Dorota Skibska – Zastępca Wójta oraz Katarzyna Bernaś – Dyrektor B+CK.
Ostatni semestralne spotkanie było też doskonałą okazją do podsumowania roku, wycieczki i integracji studentów na Zamku Grodziec, który zachwycił architekturą, niezwykłą historią i wspaniałą przewodniczką pełną pasji i historycznej wiedzy.
Społeczność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze składa serdeczne podziękowania Panu Adamowi Góreckiemu, wójtowi Gminy Czarny Bór za nieustanne dopingowanie naszych studentów do pilnej nauki i wspieranie działalności UTW.

Komentowanie jest wyłączone