Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze

Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze jako samodzielna samorządowa instytucja kultury funkcjonuje od 1 stycznia 2017 roku. Powołana została Uchwałą Rady Gminy Nr XXXIV/125/2016 w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury i utworzenia instytucji Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze.

Siedziba Biblioteki + Centrum Kultury mieści się w Czarnym Borze przy ul. Sportowej 43, a terenem działania jest obszar gminy Czarny Bór. Szczegółowy zakres działania jednostki określa statut, będący załącznikiem do powyższej Uchwały.

W strukturze Centrum Biblioteczno-Kulturalnego znajdują się:

1. Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze

2. Centrum Kultury w Czarnym Borze oraz świetlice wiejskie w Borównie, Jaczkowie, Witkowie oraz w Grzędach.

W placówce głównej w Czarnym Borze znajdują się: sala biblioteczna, pracownia komputerowa, biblioteczny kącik malucha, sala zabaw, sala widowiskowa wyposażona w sprzęt sceniczny oraz multimedialny, a także 2 pracownie warsztatowo-szkoleniowe. W okresie letnim funkcjonuje „Letnia czytelnia”, wyposażona w 25 leżaków, umożliwiająca korzystanie z usług placówki na świeżym powietrzu. Budynek Biblioteki + Centrum Kultury w Czarnym Borze jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku biblioteki mieści się również biblioteka szkolna Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze.

Biblioteka +Centrum Kultury prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych.

Cykliczne działania dla dzieci i młodzieży

• Warsztaty teatralne (grupa teatralna I Morele Bęc)
  • Warsztaty tańca (grupa tańca Sreet Dance Dzikie Densy oraz „BALETowe zabawy” dla najmłodszych)
  • Warsztaty Einsteina (zajęcia edukacyjno-animacyjne dla dzieci)