Tydzień Bibliotek w czarnoborskiej bibliotece

Spotkania autorskie z uwielbianymi przez czytelników pisarzami, warsztaty
z młodzieżą, szkolenia dla bibliotekarzy oraz koncerty piosenki „z tekstem”
tak w dużym skrócie zapowiada się Tydzień Bibliotek w gminie Czarny Bór.

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, rokrocznie realizowana przez biblioteki w całej Polsce w terminie 8-15 maja. Program zapoczątkowany w 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W akcję co roku włącza się również Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze. Jak zapowiadają organizatorzy tegoroczny Tydzień Bibliotek ze względu na realizację projektu Biblioteka Ludzi z Pasją (dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025) zapowiada się szczególnie interesująco.

Zadowoleni będą zarówno czytelnicy – bo spotkać będą mogli swoich ulubionych autorów, jak również miłośnicy muzyki, na których czekają dwa wyjątkowe koncerty. 

Czarnoborski, biblioteczny Tydzień rozpocznie się już 7 maja akcentem muzycznym – koncertem działającego w B+CK dziecięcego zespołu wokalnego „Nutki Kawki”. Podczas koncertu usłyszeć będzie można piosenki z tekstami znanych i lubianych poetów oraz utwory ze specjalną dedykacją dla biblioteki i bibliotekarzy.

10 maja nie lada gratka czeka też wielbicieli poezji śpiewanej, piosenki literackiej
i autorskiej – na czarnoborskiej scenie wystąpi dolnośląska grupa „Imaginacja”. Będzie poetycko, nostalgicznie, romantycznie, śmiesznie i żywiołowo. Zespół wykonuje autorskie piosenki poetyckie z Krainy Łagodności. Ich piosenki to opowieści o życiu, miłości, spotkaniach i rozstaniach. To podróż przez górskie szlaki ale przede wszystkim podróż przez emocje i uczucia, to zachęta do refleksji nad sobą i życiem, ale też możliwość złapania dystansu do otaczającego świata…

Podczas Tygodnia Bibliotek czarnoborska książnica zaprasza też na 3 ciekawe spotkania autorskie z cenionymi przez czytelniczki i czytelników pisarkami.

9 maja (godz. 11:00) z czarnoborską młodzieżą spotka się Ewa Nowak (Pisarka, publicystka
i felietonistka, autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży. Popularność zdobyła  jako publicystyka związana z czasopismami, kierowanymi do dzieci i młodzieży. Jako pisarka zadebiutowała w roku 2002 książką „Wszystko, tylko nie mięta”. Od tego czasu ukazało się kilkadziesiąt książek Ewy Nowak.  Pisarka w swojej twórczości dotyka tematów ważnych dla nastolatków. Mówi o tym, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami.).

Również 9 maja (godz. 16:00) B+CK zaprasza na spotkanie autorskie z dr Moniką Bisek Grąz (Antropolożka kultury, regionalistka członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także koordynatorka
i realizatorka projektów związanych z tożsamością kulturową. Autorka wielu publikacji z zakresu tożsamości kulturowej regionu wałbrzyskiego. W 2023 roku zadebiutowała powieścią obyczajową „Przystanek,” w której problematyka tradycji kulturowych jest mocno osadzona w fabule).

Czarnoborski Tydzień Bibliotek zakończy się 15 maja spotkaniem z Agnieszką Lingas-Łoniewską – wrocławską pisarkĄ, zwaną przez swoich czytelników „dilerką emocji”. Lingas Łoniewska to autorka 60 bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Zadebiutowała powieścią „Bez przebaczenia”. Od lat ma swój fanklub czytelniczy o nazwie „Sekta Agnes”, dzięki któremu pozostaje w stałym kontakcie z czytelniczkami. Jest założycielką portalu „Czytajmy polskich autorów”, który promuje polską literaturę. Prowadzi fanpage na Facebooku „Pisarka czyta” – tu publikuje recenzje innych książek.

Zapraszamy serdecznie szczegóły Tygodnia Bibliotek na plakacie.

Plakat promujący tydzień bibliotek w czarnoborskim B+CK

Komentowanie jest wyłączone