Dożynki Gminne i XIX Dolnośląskie Święto Pieroga za nami!

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto Pieroga sprawiły, że w pierwszą niedzielę września stadion gminny w Czarnym, Borze odwiedziły tłumy uczestników spragnionych wyjątkowego dożynkowego klimatu oraz niepowtarzalnych wiejskich przysmaków.
Jak tradycja każe była oczywiście uroczysta Msza święta w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, był też dożynkowy korowód na czele z rozśpiewaną, góralską Kapelą Janicki. Za kapelą pięknie udekorowanymi traktorami ruszyli: Wójt Gminy Czarny Bór Adam Górecki, dożynkowi Starostowie, dostojni goście, czarnoborskie sołectwa z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy gminy oraz liczna delegacja z zaprzyjaźnionej niemieckiej, miejscowości Wittgendorf.
Po korowodzie rozpoczął się obrzęd Misterium Chleba, podczas którego Starości Dożynek – (Państwo Wiesława i Kazimierz Kłosowscy) wręczyli gospodarzowi dożynek – wójtowi gminy – bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Gospodarz zapewniając, że będzie dzielił bochen sprawiedliwie rozdał go uczestnikom uroczystości.
Jak co roku było mnóstwo ludowego grania i śpiewania. Z przytupem na dożynkowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Janicki, Grzędowianki, Radość i Złote Nutki. Był też konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, w tym roku międzynarodowy – bo z udziałem wieńca z Wittgendorf. Oceny wieńców podjęło się Jury w składzie: Poseł Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski. Podczas czarnoborskich Dożynek i legendarnego Święta Pieroga nie mogło oczywiście zabraknąć pierogowego konkursu. W tym roku wyboru tych najpyszniejszych dokonali: Marcin Gwóźdź (Poseł na Sejm), Grzegorz Macko (Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego), Sylwia Dąbrowska (Burmistrz Boguszowa-Gorc), Janusz Chodasewicz (Burmistrz Kamiennej Góry), Wiesław Cepielik, (Wójt Gminy Marciszów), Marek Dyduch poseł na sejm, Marek Fedoruk (Burmistrz Szczawna Zdroju). Do laureatów trafiły atrakcyjne nagrody w postaci Voucherów na sprzęt RTV AGD. W Dożynkowych konkursach nagrody zdobyli:
Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
I Miejsce ex aequo – Sołectwo Borówno
I Miejsce ex aequo – Sołectwo Czarny Bór
III Miejsce Sołectwo – Jaczków
Wyróżnienie – Wittgendorf
Wyróżnienie – Sołectwo Grzędy
Wyróżnienie – Sołectwo Witków

Nagroda Wicemarszałka Grzegorza Macko za ośpiewanie wieńca – Sołectwo Borówno

Konkurs na najsmaczniejsze Pierogi
Ekipy Amatorskie:
I miejsce – Małgorzata Turek
II miejsce – Danuta Pogwizd
III miejsce – Malwina Lutkiewicz

Instytucje i organizacje:
I miejsce zajęło – Klub Seniora w Boguszowie-Gorcach
II miejsce – UKN Melafir
III miejsce – Niezłe Ziółko z Uniemyśla

Kucharze profesjonaliści:
I miejsce – Restauracja „Cesarskie Podwórko”
II miejsce – „Chatka Vladka”;
III miejsce – Pierogarnia „Pierógsy”

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, gminnym sołectwom, jednostkom OSP, pracownikom Urzędu Gminy, Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze, pracownikom gospodarczym, pracownikom Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze, wszystkim wolontariuszom, gospodarzom, sponsorom oraz osobom prywatnym, które współtworzyły Wydarzenie.
Bez Was by się nie udało.

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego,
Partner Strategiczny – Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”,