VIII Gminny Dzień Kobiet z zespołem „TERNO”

 

Zapraszamy dnia 3 marca 2018 roku na VIII Gminny Dzień Kobiet podczas, którego wystąpi zespół „TERNO” !!!

 

Zespół Terno powitał 2018 rok razem z widzami TVP 2 w Zakopanym, gdzie wystąpili podczas Nocy Sylwestrowej.

http://www.sylwester.tvp.pl/35419350/cyganski-teatr-muzyczny-terno-dzambo-agusevi-orchestra-oczy-czarnechaje-shukarije

Cygański Teatr Muzyczny Terno to Romska wieloosobowa grupa muzyczno – taneczna o zmiennym składzie, założona w 1955 roku w Gorzowie Wielkopolskim  z inicjatywy muzyka i kompozytora Edwarda Dębickiego.

Zespół koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Brał udział w festiwalach muzyki, pieśni i tańca, ogólnopolskich konkursach zespołów i solistów estradowych oraz festiwalach muzyki cygańskiej za granicą.

„Terno” ma na swoim koncie udział w wielu filmach – główną rolę w „Cygańskich pieśniach Papuszy” (1984) Grzegorza Dubowskiego i dokumentalnym filmie „Zanim opadną liście” (1963) Władysława Ślesickiego oraz w epizodach filmów fabularnych: „Śpiew po rosie” (1982) Władysława Ślesickiego, „Rzeka kłamstwa” (1986) Jana Łomnickiego, „Orzeł i reszka” (1974) Ryszarda Filipskiego, „Farba” (1998) Michała Rossy.

Członkowie zespołu mają też w swoim dorobku udział w sztuce teatralnej „Chata za wsią” J.I. Kraszewskiego, wystawionej w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie .Ostatnio zespół występował w Teatrze Buffo, obok znakomitych polskich artystów, w widowisku muzycznym ” Cygański wieczór”.
Do wyjątkowych i jedynych, należą również, koncerty Terno z towarzyszącą orkiestrą symfoniczną, podczas których wykonywane są utwory Edwarda Dębickiego.

To oni są organizatorami i gospodarzami Festiwalu Romane Dyvesa. Festiwalu Muzyki Cygańskiej organizowanego od 28 lat i transmitowanego na żywo przez TVP.

Lider i twórca zespołu Edward Dębicki jest poetą, akordeonistą, autorem i kompozytorem widowisk muzycznych, współtwórcą scenariuszy filmowych i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni m.in. dla Edyty Geppert. Jej wykonanie utworu „Idź swoją drogą” zdobyło Grand Prix na Festiwalu w Opolu w 1995 roku.

Komentowanie jest wyłączone