Niektórzy mają już wnuki, ale nadal są aktywni, a poza tym ciekawi świata.

W minioną sobotę w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Czarnym Borze odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 i podpisanie Aktu Założycielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze. Na UTW zapisało się ponad 50 osób. Podczas immatrykulacji czarnoborscy żacy złożyli uroczyste ślubowanie, które odczytał dr Jerzy Tutaj i odebrali z rąk wójta Adama Góreckiego indeksy. Hymn studencki „Gaudeamus igitur” wyśpiewał chór z Sudeckiego UTW w Wałbrzychu. Wykład inauguracyjny wygłosił dr Jerzy Tutaj.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez zebranych hymnu narodowego. Następnie wójt gminy przywitał zaproszonych gości: wiceprzewodniczącą Rady Gminy Czarny Bór panią Krystynę Stawiarską, księży z parafii Czarny Bór i Witków, Radnych Gminy Czarny Bór, kierowników gminnych jednostek, sołtysów sołectw oraz przedstawicieli UTW z Nowej Rudy, Lubawki i Wałbrzycha oraz studentów UTW w Czarnym Borze. Na zakończenie uroczystości czekał na wszystkich specjalnie przygotowany na tę okazję tort.

–  To wielki dzień dla naszej Gmin – Gminy ludzi z pasją –  jak głosi nasze hasło. I rzeczywiście to prawda, bo dzięki Wam, seniorom z pasją, mogliśmy utworzyć kolejną instytucję jaką jest UTW i uroczyście świętujemy dziś jego otwarcie. Cieszę się, że tu jesteście, że myślicie o sobie i nie pozostajecie tylko na wyłączność pomocy dla Waszych dzieci i wnuków. – mówił podczas uroczystości wójt Adam Górecki, główny pomysłodawca utworzenia UTW .

Pomysł utworzenia UTW zrodził się dwa lata temu. Przez ten czas zbierane były informacje na temat takiej formacji oraz prowadzone konsultacje z różnymi instytucjami i osobami

– Najbardziej martwiliśmy się czy znajdą się chętni na taką propozycję aktywności. Teraz wiemy, że to był doskonały pomysł. Do wczoraj mieliśmy zapisanych 48 studentów, ale jeszcze dziś, przed samą inauguracją, zapisały się kolejne osoby więc na daną chwilę nasz UTW ma już pond 50 słuchaczy. – cieszy się Renata Chruszcz  dyrektor Biblioteki+Centrum Kultury w ramach którego UTW będzie działać. Wciąż można jeszcze dopisać się do listy studentów. Zajęcia będą zróżnicowane i będą dotyczyć wielu dziedzin, m.in. psychologii, zdrowia, kultury i sztuki, ale także będą to zajęcia ruchowe. Na najbliższą środę planowany jest wyjazd integracyjny do Galowic do starej powozowni.

Wybrana podczas spotkania organizacyjnego na starościnę grupy Zofia Bąk powiedziała: – Jesteśmy wciąż młodzi i ważni. Nie poświęcajmy się tylko dla naszych dzieci i wnuków. Zróbmy coś dla siebie i nie liczmy godzin i lat.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również członków komitetu założycielskiego UTW, którzy podczas uroczystości  złożyli swoje podpisy na Akcie Założycielskim. W skład komitetu założycielskiego wchodzą:

Adam Górecki – wójt gminy i główny pomysłodawca utworzenia UTW

dr Jerzy Tutaj – wykładowca Politechniki Wrocławskiej i główny konsultant przy utworzeniu czarnoborskiego UTW

Renata Chruszcz – dyrektor Biblioteki+Centrum Kultury

Ks. Paweł Oskwarek – proboszcz parafii Czarny Bór

Krystyna Stawiarska – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Czarny Bór

Anna Dziewit – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

Edyta Śpiewak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej

Iwona-Horabik Ostrowska – lekarz medycyny z przychodni w Czarnym Borze

Jarosław Janik – Lider Zespołu „Janicki”

Ewa Czaplicka – prezes Stowarzyszenia „Atrakcyjni”.

Od przedstawicieli UTW z Wałbrzycha, Lubawki i Nowej Rudy założyciele czarnoborskiego UTW otrzymali słowa uznania i gratulacje za pomysł i determinację utworzenia takiej formacji, natomiast studentom pogratulowano dobrego wyboru inwestycji w siebie i życzono rozwijania pasji oraz dobrej zabawy.

Komentowanie jest wyłączone