Fotorelacja z wycieczki do Wambierzyc.

W minionym tygodniu w piątek dzieci uczęszczające na zajęcia do świetlic oraz młodzież byli na wycieczce w Wambierzycach. Uczestnicy zwiedzili  Bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Jest to obecnie monumentalna budowla, wznosząca się nad niewielkim rynkiem, do której prowadzą równie monumentalne schody. Kościół ma ciekawą barokową architekturę, oraz bogaty i cenny wystrój z XVIII wieku. Będąca przedmiotem kultu, wykonana z lipowego drewna figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin pochodzi z XIV wieku. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili ruchomą szopkę z 1882 roku, której autor, miejscowy ślusarz Longiniusz Witting, pracował nad nią przez 28 lat. W tym czasie stworzył ponad 800 figurek z lipowego drewna, z których większość porusza się w rytm muzyki dzięki wykorzystaniu mechanizmu zegarowego. W drodze do Skansenu Sprzętu Rolniczego i mini ZOO dzieci miały czas na kupienie pamiątek, przeważnie były to pamiątki dla rodziców, oraz na ochłodę zjeść zimnego loda. Po przybyciu na miejsce wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni na przepyszny obiad. Po chwili odetchnienia i odpoczynku był czas na zwiedzanie Skansenu. W Skansenie “Staroci” są tysiące, sam właściciel nie jest w stanie określić ich liczby. Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy – kuźnia, stolarnia, warsztat szewski, itp. W dolnej części budynku znajduje się kuźnia, w której na poczesnym miejscu stoi stary miech austriacki z początku XIX w., kowadło z 1908 r. i piec kowalski. W następnym pomieszczeniu można było  zobaczyć drewniany kierat z początku XIX w. Jest to urządzenie do napędzania maszyn rolniczych (młocarnia, sieczkarnia) przy pomocy zwierząt (konie, woły). W kolejnym pomieszczeniu zebrano stare maszyny do szycia oraz sprzęt związany z przerobem lnu i wełny – kołowrotki, krosna tkackie, grępel, grzebienie do lnu, międlice – pochodzące z XIX i pocz. XX w. W dalszej kolejności można było zwiedzić prawdziwy chodnik górniczy ze zbiorem lamp karbidowych, wystawę sprzętu pszczelarskiego, warsztat szewca, warsztat stolarski, jest też kącik archeologiczny ze starymi siekierkami z kamienia – sprzed 5 tyś. lat, obrazy minerałów i skamielin oraz wiele innych atrakcji. Po wyjściu z muzeum można pooglądać różne zwierzęta i ptaki znajdujące się w zagrodach i wolierach. Jest jeleń, daniele, sarna, strusie, dzikie świnie, kozy, bażanty, jastrzębie, różne rasy kur, nutrie żyjące w strumieniu, pstrągi i inne ryby w oczkach wodnych. Po podwórku chodzą oswojone i przyjazne koty i psy. Nad głowami fruwają gołębie.

Komentowanie jest wyłączone