Dożynki Gminno-powiatowe i dolnośląskie święto pieroga za nami!!

Niesamowita, radosna, pełna dobrej zabawy atmosfera towarzyszyła Gminno-Powiatowym Dożynkom i XVIII edycji Dolnośląskiego Święta Pieroga. Ach co to był za dzień!
Przepiękna pogoda, dożynkowe tradycje, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem, oraz najpyszniejsze w regionie pierogi! Nic więc dziwnego, że w pierwszą niedzielę września stadion gminny w Czarnym Borze odwiedziły tłumy uczestników spragnionych wyjątkowego dożynkowego klimatu oraz niepowtarzalnych wiejskich przysmaków.
Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się dziękczynną Mszą Św. w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Po Mszy wielobarwny i liczny korowód, przy akompaniamencie Kapeli Janicki wraz z gospodarzami, dostojnymi gośćmi i mieszkańcami, wyruszył na stadion gminny, gdzie rozpoczęły się tradycyjne obrzędy Dożynkowe, w tym Misterium Chleba. Gospodarzom Dożynek (Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego oraz Adam Górecki Wójt Gmina Czarny Bór) tradycyjny bochen chleba przekazali dożynkowi Starostowie.
Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego Święta Plonów pełnili Państwo Grażyna i Jerzy Barnach, którzy wraz z córkami prowadzą w Czarnym Borze rodzinne gospodarstwo nastawione na produkcję mleka (od 16 lat jest to certyfikowane gospodarstwo ekologiczne). Obecnie mają 47 sztuk bydła w tym 26 krów mlecznych mających całodobową opiekę weterynaryjną, gdyż w rodzinie jest trzech weterynarzy.

Po tradycyjnych obrzędach i symbolicznym rozdzieleniu chleba wśród uczestników Święta Plonów przyszedł czas na konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Delegacje wraz z okazałymi wieńcami wystawiły sołectwa: Grzędy, Czarny Bór, Borówno, Witków, Jaczków oraz Gostków.
Wieńce oceniało Jury w składzie: Wiceminister Ireneusz Zyska, Poseł na Sejm Marcin Gwóźdź, Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, Wicestarosta Iwona Kwiatkowska oraz Prezes PKS Kamienna Góra Wioletta Polak-Bodziony.
W konkursie tym zwyciężyło Sołectwo Grzędy, którego wieniec będzie reprezentował Powiat Wałbrzyski na Dożynkach Wojewódzkich w Udaninie 11 września br.
II miejsce – zajęło Sołectwo Czarny Bór.
III miejsce – zajęło Sołectwo Borówno.
Wyróżnienie otrzymały: Sołectwo Witków i Jaczków.
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Powiat Wałbrzyski.
Nagrodę specjalną (przyznaną przez Grzegorza Macko – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego) otrzymało Sołectwo Gostków.

Nieodłącznym elementem czarnoborskich dożynek jest konkurs na najsmaczniejsze pierogi, który odbył się w trzech kategoriach:
EKIPY AMATORSKIE oceniali: Burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych – Leszek Kościński.
➡️I miejsce – Pani Małgorzata Gierczyk
➡️II miejsce – Pani Paulina Rudnicka
➡️III miejsce – Pani Wanda Szega.

INSTYTUCJE I ORGANIZACJE oceniali: Wicestarosta Powiatu Kamiennogórskiego Małgorzata Krzyszkowska oraz Prezes LGD Kwiat Lnu Bożena Pełdiak
➡️I miejsce zajęło – Przedszkole „Melafirek”
➡️II miejsce – UKN Melafir
➡️III miejsce – Fundacja Czerwona Linia

KUCHARZE PROFESJONALIŚCI oceniani byli przez: Grzegorza Macko – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezesa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A. – Wojciecha Maja.
➡️I miejsce – Gospoda Soczyste Pieczyste;
➡️II miejsce – Chatka Vladka;
➡️III miejsce – Restauracja Coolturalna Montownia.
Do laureatów trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych.

Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki. Bawiliśmy się też z:
Grzędowiankami i zespołem Radość, zespołem muzycznym Ekipa z miasta, Konferansjer PRO – Kamil Zięba oraz DJ Sławomir Rzanny.
Zwieńczeniem imprezy był pokaz sztucznych ogni.

Organizatorzy:
Gmina Czarny Bór
Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze

Współorganizator:
Ziemia Wałbrzyska

Partnerzy/Sponsorzy:
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”
Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A.
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego

Pięknie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom, sponsorom oraz społecznikom, którzy przyczynili się do sukcesu tej wspaniałej imprezy! Brawo WY!!!

Zdjęcia – Emilia Rolka – pięknie dziękujemy!!

Wójt Gminy Czarny Bór-Adam Górecki na traktorze
Starosta Powiatu Wałbrzyskiego - Krzysztof Kwiatkowski na traktorze
Zaproszeni goście na dożynkowym wozie
Zaproszeni goście dożynkowi na dożynkowej bruczcePrzypinanie kotylionów dożynkowych przed kościołem