Jubileusz 25-lecia Zespołu Ludowego Grzędowianki

W sobotnie popołudnie, 16 czerwca, na auli Gimnazjum w Czarnym Borze odbyła się uroczystość z okazji Jubileusz 25-lecia działalności Zespołu Ludowego„Grzędowianki”. Uroczystość Jubileuszowa rozpoczęła się o godz. 18.00 i uczestniczyli w niej Adam Górecki wójt Gminy, Sylwestra Wawrzyniak przewodnicząca Rady Gminy, radni gminni, sołtysi, a także członkinie zespołu wraz z rodzinami. Podczas uroczystości wyświetlono prezentację multimedialną dotyczącą historii zespołu. Na sali zostały ustawione także antyramy na sztalugach, a na nich zawisły zdjęcia przedstawiające historię zespołu od momentu powstania do dziś.

 Na początku imprezy głos zabrał Wójt Gminy – Adam Górecki. Następnie Grzędowianki zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Wójt wręczył członkom zespołu statuetki w podziękowaniu za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych. Na wszystkich uczestników czekał smaczny poczęstunek.

 Zespół powstał w 1987 roku z inicjatywy kobiet działających w Kole Gospodyń Wiejskich w Grzędach i na początku liczył 12 członkiń. Po dwóch latach funkcjonowania formacji dołączył do niej Jarosław Janik, który akompaniował zespołowi przez kolejne 18 lat. Od 2009 roku zespołowi towarzyszy akompaniament Krzysztofa Murasa na akordeonie i od 2010 r. Marcina Poniewierskiego na perkusji, co bardzo ubogaca występy Grzędowianek. Formacja ma za sobą liczne występy podczas imprez na terenie gminy, a także udział w wielu festiwalach i przeglądach, m.in. w Kamiennej Górze, Wałbrzychu i Piławie Górnej. Jednym z większych sukcesów, jakie zespół ma na swoim koncie jest występ w 1996 roku na organizowanym w Strzegomiu Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Zespół wielokrotnie gościł także na antenie Polskiego Radia Wrocław na Liście Przebojów Ludowych zajmując w ubiegłym roku zaszczytne drugie miejsce. Obecnie zespół liczy 14 pań, a kierownikiem jest pani Zofia Bernadyn.

Galeria zdjęć: http://www.czarny-bor.pl/173/Jubileusz_25_lecia_Grzedowianek/

Komentowanie jest wyłączone