CZYTALI WYSOKO

W minioną sobotę na górę Trójgarb (778 m n.p.m.) turystów przyciągała nie tylko wieża widokowa ale również… „Balladyna”.

„Balladyna na szczycie” to pomysł Biblioteki+Centrum Kultury w Czarny Borze na tegoroczną edycję Narodowego Czytania – akcji promującej klasykę polskiej literatury, której już od 2012 r. patronuje para prezydencka.

W minionych edycjach miłośnicy literatury w całej Polsce czytali wspólnie m.in. fragmenty „Trylogii” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. W roku 2020 wybór padł na „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Na mapie Narodowego Czytania jak co roku nie zabrakło Gminy Czarny Bór. Wydarzenie zorganizowano jednak nie w bibliotece, a na górze Trójgarb.
Na szczycie, na turystów i miłośników literatury czekały malinowe przysmaki oraz cytaty z „Balladyny”. Czytali zarówno organizatorzy, jak również sami turyści (odczytanie fragmentu lektury było bowiem „biletem wstępu” na wieżę widokową). Dla najmłodszych zdobywców Trójgarbu przygotowano pełne quizów i zagadek podchody dotyczące oczywiście „Balladyny”. Kto nie był, niech żałuje, bo można zaryzykować stwierdzenie, że było to najwyżej zlokalizowane Narodowe Czytanie
w naszym regionie.

Organizatorzy – Gmina Czarny BórBiblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze – już dziś zapraszają na przyszłoroczne Narodowe Czytanie, podczas którego wybrzmi „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.Dziewczyny z narodowego czytania

Komentowanie jest wyłączone